Hangar Games Hangar Games Play

Hangar Games

THE GATES ARE CLOSING.

Competitors, who have no idea what cuisine they will make or to whom they will serve are flown by helicopter to a themed hangar, blindfolded and accompanied by bodyguards in each episode.

Synopsis

In each episode, the 15 chef candidates, who will reside in the same villa for 14 days, are flown to a themed hangar by helicopter, blindfolded and escorted by bodyguards. The guards open the eyes of the competitors in the hangar of the day, who have no idea where they are being brought in the country, and the contestants discover who they will cook for and by whom they will be evaluated in accordance with the theme! 15 competitors battle to be the winner of the Hangar Games after 14 games under the supervision of 3 well-known chefs! All materials and supplies to be utilized by the competitors in the show have a price! The $1500, which will be allocated equally to the competitors in the first episode, must be spent wisely for 14 days! But there's one more twist! A contestant is eliminated in each episode, and the eliminated competitor's remaining budget will be allocated evenly among the players who continue the game at the end of the day, and they will have some more money to spend!
14 gün boyunca aynı villada konaklayacak 15 yarışmacı, her bölümde gözleri bağlı olarak, korumalar eşliğinde helikopterle temalı bir hangara götürülüyor! Ülkenin neresine götürüldüğünden haberi olmayan yarışmacıların gözleri, korumalar tarafınan günün hangarı içinde açılıyor ve yarışmacılar günün teması doğrultusunda, kime yemek pişireceklerini ve kim tarafından değerlendirileceklerini o sırada öğreniyor! 3 çok iyi bilinen şef gözetiminde yarışacak 15 yarışmacı, 14 oyun sonunda Hangar Oyunları'nın kazananı olmak için yarışıyor! Her bölüm bir yarışmacının eleneceği programda, yarışmacıların kullanacağı bütün malzeme ve ürünlerin ise bir fiyatı var! İlk bölüm eşit olarak dağıtılacak olan $1500'ı yarışmacılar, 14 gün boyunca dikkatli bir şekilde harcamalılar! Ancak bir twist daha var! Elenen her yarışmadan sonra o yarışmacının kalan bütçesi, oyuna devam eden yarışmacılara günün sonunda eşit olarak dağıtılacak ve harcamak için biraz daha fazla paraları olacak!